Hydranty

Hydranty – jakie są ich zastosowania i rodzaje? Hydranty bardzo często kojarzą nam się z amerykańskimi filmami. To właśnie tam praktycznie na każdym skrzyżowaniu stoi hydrant. Nie można go traktować jako relikt przeszłości, ponieważ do dzisiaj jest przydatny. W dodatku pełni niezwykle istotną rolę. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są podstawowe rodzaje hydrantów przeciwpożarowych? Czym się różnią hydranty zewnętrzne od hydrantów wewnętrznych?

W jakich miejscach możesz obecnie spotkać hydrant?

Wręcz niepoliczalne ilości hydrantów przeciwpożarowych znajdują się na terenie naszego pięknego kraju. Możesz je zobaczyć zarówno na ulicy, jak i w instytucjach pożytku publicznego. Pierwsze spośród tutaj wymienionych to hydranty zewnętrzne. Znajdziesz je między innymi: w uczelniach i w szkołach, w urzędach, w sklepach oraz w wielu innych obiektach użyteczności publicznej. Natomiast te drugie to hydranty wewnętrzne. Możesz je zobaczyć w postaci skrzynek hydrantowych. Mogą być one rozmieszczone na wszystkich piętrach budynku. Hydrant musi być wyposażony w profesjonalnego węża. Taki wąż ma pomóc przy gaszeniu nawet najbardziej rozprzestrzenionego pożaru.

Hydranty – jakie są najważniejsze zadania dzisiejszych hydrantów?

Przede wszystkim musisz mieć świadomość tego, że hydranty są to bezpośrednie ujścia wody z sieci wodociągowej. Hydranty terenowe to inaczej urządzenia zewnętrzne. Najwięcej tego rodzaju hydrantów możesz zobaczyć w niewielkiej odległości od obiektów podwyższonego ryzyka. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim takie miejsca, jak:

 • dworce;
 • kopalnie;
 • fabryki.

Pamiętaj również przez cały czas o tym, że hydranty zewnętrzne są swobodnie rozmieszczone na terenie całej Polski. To, ile dokładnie jest w Polsce hydrantów, możesz w łatwy sposób zobaczyć w siebie internetowej. Dzięki temu możesz również sprawdzić, jak rozmieszczone są poszczególne hydranty zewnętrzne. Jednak to jeszcze nie jest koniec.

W jaki sposób działa hydrant zewnętrzny?

Najważniejszym zadaniem hydrantu jest pobieranie wody bezpośrednio z sieci wodociągowej. Hydranty zewnętrzne stanowią gwarantowany dostęp do wody. Najczęściej hydrantów używają strażacy do gaszenia pożarów. Woda, która jest czerpana z hydrantów przeciwpożarowych, charakteryzuje się naprawdę bardzo wysokim ciśnieniem. Na pewno taki hydrant będzie w największym stopniu przydatny przy gaszeniu bardzo rozległych lub intensywnych pożarów.

To właśnie dzięki temu, że Polsce są tysiące hydrantów przeciwpożarowych, straż pożarna nie musi transportować wody do pożaru z rozległych rejonów. Bez większych problemów może ją sobie wziąć, ponieważ ma ją pod ręką, a dokładniej mówiąc pod hydrantem zewnętrznym przeciwpożarowym. Aby możliwe było skorzystanie z hydrantu zewnętrznego, to niezbędny jest specjalny wąż hydrantowy. To wszystko sprawia, że występowanie hydrantów zewnętrznych, bezpośrednio ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo pożarowe Polski.

Czym różnią się między sobą dwa podstawowe rodzaje hydrantów?

Ogólnie rzecz ujmując, urządzenia dzielą się na wewnętrzne i na zewnętrzne. Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy nimi?

Hydranty zewnętrzne są wykorzystywane do pobierania wody bezpośrednio z sieci wodociągowej o bardzo dużym ciśnieniu. Hydranty zewnętrzne są rozmieszczone po całej Polsce. Są ich bardzo duże ilości. Urządzenia tego typu są bardzo pomocne przy wykonywaniu czynności gaśniczych przez Straż Pożarną. Drugim, równie ważnym rodzajem się hydranty wewnętrzne przeciwpożarowe.

Na pewno już nie raz w życiu widziałeś hydrant przeciwpożarowy wewnętrzny. Tak, dobrze kojarzysz. To jest właśnie ta blaszana szafeczka w kolorze czerwonym, w której jest ukryty wąż przeciwpożarowy. Ta szafka ma obowiązkowo kwadratowy kształt. Natomiast jej wysokość to mniej więcej półtora metra. Zgodnie z prawem hydrant wewnętrzny musi się znajdować w: szkole, sklepie, salonie sprzedaży, bibliotece, uniwersytecie, urzędzie oraz w bardzo wielu różnych, innych miejscach.

Do tej listy dodamy również hotele, motele oraz kempingi, ponieważ w tych miejscach znajduje się z reguły bardzo wielu ludzi w tym samym czasie.

W oferowanym asortymencie posiadamy hydranty – urządzenia bez których nie sposób obejść się w kryzysowej sytuacji jaką jest pożar. To one umożliwiają nam efektywne zwalczanie ognia, dzięki natychmiastowemu dostępowi do wody. Hydranty różnią się między sobą zastosowaniem, parametrami technicznymi oraz miejscem przeznaczenia. Stając naprzeciw nowoczesnym trendom w architekturze oraz indywidualnym wymaganiom Klienta, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i szeroko rozwiniętej technologii produkcyjnej, oferujemy hydranty w pełni zgodne z obowiązującymi przepisami i normami prawnymi, zapewniając jednocześnie funkcjonalność i wysoką jakość wykonania.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo hydranty :

wewnętrzne:

Nowoczesny poziom rozwiązań konstrukcyjnych hydrantów wewnętrznych, instalowanych w obiektach na terenie Polski, zapewniają niżej wymienione normy, które zostały określone jako obowiązujące poprzez właściwe rozporządzenie MSWiA:

  • PN-EN 671-1 “Hydranty wewnętrzne. Wymagania techniczne dotyczące hydrantów wewnętrznych z wężem półsztywnym”.
  • PN-EN 671-2 “Hydranty wewnętrzne. Wymagania techniczne dotyczące hydrantów wewnętrznych z wężem płasko składanym”.
  • PN-EN 671-3 “Hydranty wewnętrzne. Konserwacja hydrantów wewnętrznych z wężem półsztywnym i hydrantów wewnętrznych z wężem płasko składanym”.
  • PN-B-02865:1997/Ap1:1999 “Ochrona przeciwpożarowa budynków – Przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne – Instalacja wodociągowa przeciwpożarowa”.
Hydrant wewnętrzny natynkowy wnękowy

Hydrant wewnętrzny natynkowy wnękowy

zewnętrzne:

 • Spełniają one wymagania Polskich Norm dotyczące tych urządzeń, będące odpowiednikami norm europejskich (EN).

Oprócz sprzedaży trudnimy się także konserwacją i przeglądem zarówno hydrantów zewnętrznych jak  i wewnętrznych. Skontaktuj się z nami, a chętnie pomożemy w doborze odpowiedniego sprzętu – wybierzemy rozwiązanie najlepsze z możliwych, gdyż priorytetem naszej profesjonalnej kadry jest zadowolenie Klienta oraz troska o jego bezpieczeństwo. Zapewniamy także atrakcyjne i konkurencyjne ceny! Skorzystaj z oferty już dziś i odwiedź nasz sklep !