Przeglądy gaśnic
Przeglądy gaśnic to obowiązkowa procedura w każdej firmie, czy obiekcie. Zależnie od typu obiektu, musi on posiadać właściwy sprzęt gaśniczy. Może być on zarówno stały, jak i podręczny. Tego rodzaju sprzęt gaśniczy musi się znajdować między innymi w: sklepach spożywczych, szkołach, biurach oraz w zakładach produkcyjnych. Rodzaj gaśnic i ich ilość musisz dopasować do typu budynku. Najczęściej stosowane sprzęty gaśnicze to gaśnice i hydranty. Możemy tutaj wymienić z powodzeniem również:
- gaśnice przewoźne;
- stałe urządzenia gaśnicze;
- koce gaśnicze;
- czujki;
- klapy dymowe.
Wszystkie wymienione tutaj sprzęty gaśnicze z pewnością będą bardzo pomocne w ugaszeniu każdego pożaru.
W mniejszych obiektach użyteczności publicznej, na przykład w biurach, zazwyczaj znajduje się jedna gaśnica o wadze dwóch kilogramów. Ilość środka gaśniczego zwiększa się razem z powierzchnią obiektu i z obciążeniem ogniowym. W razie potrzeby właściciel budynku może to tego dodać również hydranty i różnego rodzaju czujki.
Dokładna ilość gaśnic, jaka jest wymagana w konkretnym obiekcie użyteczności publicznej, znajduje się w przepisach prawnych Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 kwietnia 2006 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr. 58, poz. 405 z 2006 r.).
Co ile należy wykonywać przegląd gaśnic w budynkach użyteczności publicznej?
Przegląd gaśnic w budynkach użyteczności publicznej to ich konserwacja lub legalizacja. Należy ją wykonywać co najmniej raz w ciągu roku. Wynika to z odpowiedniego przepisu Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 109, poz. 719).
Ta sama zasada odnosi się do hydrantów. Przeglądy hydrantów muszą być również wykonywane co najmniej raz w ciągu roku kalendarzowego. Dokładnie ten przepis brzmi następująco: “Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku”. W praktyce oznacza to, że przeglądy hydrantów są realizowane raz w roku. Naprawdę rzadko zdarza się, aby ktoś częściej zamawiał tego rodzaju usługę.
Powinieneś wiedzieć o tym, że hydranty zewnętrzne, które są umiejscowione poza terenem budynku i które są wykorzystywane do gaszenia konkretnego obiektu, również musisz poddawać legalizacji. Najczęściej takie hydranty zewnętrzne znajdują się w odległości 75 metrów od budynku. Niestety bardzo mało osób ma tego świadomość. Najczęściej dowiadują się o tym dopiero w momencie kontroli Straży Pożarnej albo gdy już wybuchnie pożar. Ta ostatnia sytuacja jest chyba najtragiczniejsza. Z wielu powodów.
To również wynika ze wspomnianego wcześniej rozporządzenia. Dokładnie ten przepis brzmi następująco:
„Urządzenia przeciwpożarowe oraz gaśnice przenośne i przewoźne, zwane dalej „gaśnicami”, powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym, zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w dokumentacji techniczno-ruchowej oraz w instrukcjach obsługi, opracowanych przez ich producentów.”
Musimy Ci uświadomić jeszcze to, że ten przepis nie dotyczy tylko gaśnic i hydrantów wewnętrznych, ale też hydrantów zewnętrznych.
W praktyce jest tak, że raz w roku zleca się przegląd gaśnic i hydrantów. Bardzo często dotyczy to takich obiektów, w których ryzyko pożaru jest bardzo małe. Mamy tutaj na myśli między innymi takie obiekty użyteczności publicznej, jak: sklepy, restauracje, szkoły, biura, galerie handlowe. Oczywiście właściciel nieruchomości może sam poprosić o częste przeglądy gaśnic, jeżeli uważa, że jest to potrzebne.
W jakich obiektach należy sprawdzać gaśnice dwa razy do roku?
W przedsiębiorstwach występuje o wiele większe ryzyko pożaru. Najbardziej niebezpieczne są te obiekty użyteczności publicznej, w których produkcja przebiega przy bardzo wysokiej temperaturze, w zakładach chemicznych. Warto zlecać legalizację gaśnic również w miejscach, w których ewentualny pożar całkowicie hamuje produkcję.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7.06. 2010 r.
( Dz. U. z 2010 nr 109 poz . 719 § 3 p. 2) odnośnie przeglądów technicznych gaśnic stanowi: /cytuję /
Urządzenia przeciwpożarowe oraz gaśnice przenośne i przewoźne zwane dalej „ gaśnicami” powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom
konserwacyjnym, zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w dokumentacji techniczno – ruchowej oraz w instrukcji obsługi, opracowanej przez ich producenta.
Aby zapewnić sprawność techniczną podręcznego sprzętu gaśniczego serwisant powinien wykonać czynności w/g opisu podanego przez producenta.
W naszym przypadku jest to K.Z.W.M. OGNIOCHRON S.A. oraz G.Z.W.M GRODKÓW S. A ., których posiadamy autoryzację serwisową.
Autoryzowany Zakład Serwisowy powinien:
1. Posiadać odpowiednie techniczne wyposażenie zakładu pozwalające prawidłowo wykonywać czynności serwisowe. Wyposażenie techniczne musi być stwierdzone przez delegowanego, upoważnionego pracownika producenta.
Zestaw wymaganego wyposażenia:
- stanowisko do demontażu gaśnic
- stanowisko do napełniania azotem gaśnic typu „ X” ze wskaźnikiem ciśnienia
- zbiornik wodny do sprawdzania szczelności gaśnic
- stanowisko do ładowania naboi gaśnic typu „ Z ”
- waga 0-50 kg.
- waga do naboi 0-2000 g.
- stanowisko do mechanicznego czyszczenia zbiorników.
- stanowiska do malowania gaśnic.
2 . Posiadać kwalifikacje uprawniające do obsługi serwisowej – kurs konserwatora podręcznego sprzętu gaśniczego.
3 . Posiadać zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej.
4 . Stosować wyłącznie oryginalne części zamienne producenta oraz stosować oznakowanie gaśnic i agregatów gaśniczych po przeglądzie i naprawie , określone przez producenta.
5 . Poddać się kontroli przed uzyskaniem autoryzacji w celu potwierdzenia spełnienia wymogów określonych w warunkach producenta.
Zakres czynności serwisowych przy wykonywaniu corocznego przeglądu gaśnic wymaganych przez KZWM OGNIOCHRON S.A.
PRZEGLĄDY GAŚNIC ŚNIEGOWYCH ( CO2 )
1 . Przed przystąpieniem do czynności serwisowych należy najpierw zidentyfikować gaśnicę.
Następnie należy wykonać następujące czynności:
- sprawdzić trwałe oznakowania na zbiorniku i porównać z danymi z etykiety gaśnicy;
- sprawdzić datę legalizacji zbiornika przez U.D.T.
2 . Sprawdzić ogólny stan techniczny gaśnicy:
- stan zabezpieczeń gaśnicy (plomba, zawleczka),
- stan zbiornika,
- czytelność etykiety,
- stan zaworu,
- drożność i stan węża z prądownicą (jeżeli występuje w danym typie gaśnicy).
3 . Sprawdzić ilość środka gaśniczego poprzez zważenie gaśnicy (bez węża i prądownicy) i porównanie danych z trwałymi oznakowaniami wybitymi na zbiorniku gaśnicy.
4 . Potwierdzić wykonanie czynności za pomocą kontrolki serwisowej naklejanej na gaśnicy.
Kontrolka serwisowa powinna posiadać następujące dane:
- nazwa i adres zakładu serwisowego,
- nazwisko i imię konserwatora,
- data wykonania przeglądu (miesiąc/rok);
- data wykonania naprawy (miesiąc/rok);
- data następnego badania (miesiąc/rok).
Przyklejając kontrolkę serwisową Autoryzowany Zakład Serwisowy potwierdza, że gaśnica jest sprawna technicznie i funkcjonalnie, oraz że spełnia wymagania odpowiednich norm.
PRZEGLĄD GAŚNIC STALE BĘDĄCYCH POD CIŚNIENIEM ( X )
- Przed przystąpieniem do czynności serwisowych należy najpierw zidentyfikować gaśnicę sprawdzając trwałe oznakowania na zbiorniku i porównując je z danymi z etykiety gaśnicy. Następnie należy wykonać następujące czynności:
- Sprawdzić ogólny stan techniczny gaśnicy
- stan zabezpieczeń gaśnicy (plomba, zawleczka),
- stan zbiornika,
- czytelność etykiety,
- stan zaworu,
- wskazanie manometru (wskazówka powinna znajdować się na zielonym polu),
- drożność i stan węża (jeżeli występuje danym typie gaśnicy).
3 . Używając manometru serwisowego sprawdzić ciśnienie panujące wewnątrz zbiornika (w przypadku gaśnic wyprodukowanych przed 2000 r. sprawdzić skuteczność działania manometru będącego na wyposażeniu gaśnicy).
4 . Sprawdzić stan i ilość proszku gaśniczego. (Sprawdzenie możliwe jest bez konieczności wykręcenia zaworu).
5 . Potwierdzić wykonanie czynności za pomocą kontrolki serwisowej naklejanej na gaśnicę .
Kontrolka serwisowa powinna posiadać następujące dane:
- nazwa i adres zakładu serwisowego,
- podpis konserwatora,
- data wykonania przeglądu (miesiąc/rok),
- data wykonania naprawy (miesiąc/rok),
- data następnego badania (miesiąc/rok).
Przyklejając kontrolkę serwisową Autoryzowany Zakład Serwisowy potwierdza, że gaśnica jest sprawna technicznie i funkcjonalnie, oraz że spełnia wymagania odpowiednich norm (wymienionych na etykiecie gaśnicy).
PRZEGLĄDY GAŚNIC Z ŁADUNKIEM ZASILAJĄCYM (TYPU „Z”)
1 . Przed przystąpieniem do czynności serwisowych należy najpierw zidentyfikować gaśnicę sprawdzając trwałe oznakowania na zbiorniku i porównując je z danymi z etykiety gaśnicy.
2 . Sprawdzić ogólny stan techniczny gaśnicy:
- stan zabezpieczeń gaśnic (plomba, zawleczka),
- stan zbiornika,
- czytelność etykiety,
- stan zaworu,
- drożność i stan wylotu oraz tzw. pistoletu (prądownicy) znajdującego się na końcu węża (jeżeli występuje w danym typie gaśnicy).
3 . Rozkręcić gaśnicę a następnie:
- zważyć ładunek, a jego wartość odnotować na ładunku (waga brutto , data ważenia);
- sprawdzić stan uszczelnień, zakonserwować za pomocą oleju metylosilikonowego;
- sprawdzić stan połączeń gwintowych,
- sprawdzić działanie zbijaka,
4 . Sprawdzić stan i ilość proszku gaśniczego,
5 . Potwierdzić wykonanie czynności za pomocą kontrolki serwisowej naklejanej na gaśnicy.
Kontrolka serwisowa powinna posiadać następujące dane:
- nazwa i adres zakładu serwisowego,
- podpis konserwatora,
- data wykonania przeglądu (miesiąc/rok),
- data wykonanie naprawy (miesiąc/rok),
- data następnego badania (miesiąc/rok).
Przyklejając kontrolkę serwisową Autoryzowany Zakład Serwisowy potwierdza , że gaśnica jest sprawna technicznie i funkcjonalnie, oraz że spełnia wymagania odpowiednich norm (wymienionych na etykiecie gaśnicy) sprawność sprzętu oraz termin następnego przeglądu gaśnic.
Przeglądy gaśnic jest obowiązkowy w każdej firmie. W budynkach, magazynach, placach składowania czy parkingach. Ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego czyli ochronę życia i mienia ludzkiego.
Wyróżnić można również agregaty gaśnicze stanowiące jedną lub więcej gaśnic połączonych ze sobą, zaopatrzonych w jedną dyszę.
Po przeprowadzeniu przeglądu gaśnic i agregatów wystawiany jest przez Autoryzowany Zakład Serwisowy protokół potwierdzający jego wykonanie.
Gaśnice powinny być poddawane przeglądowi technicznemu (konserwacji) w okresach ustalonych przez producenta, jednak nie rzadziej niż raz w roku.
Polskie przepisy muszą odpowiadać normom europejskim.
Podczas przeglądu sprzętu przeciwpożarowego na terenie obiektów zleceniodawcy serwisant (konserwator) powinien też sprawdzić rozmieszczenie sprzętu przeciwpożarowego.
Gaśnice w obiektach muszą być rozmieszczone: w miejscach łatwo dostępnych i widocznych, a w szczególności:
- przy wejściach do budynków,
- na klatkach schodowych – na korytarzach,
- przy wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz.
W obiektach wielokondygnacyjnych gaśnice i agregaty gaśnicze należy umieszczać w tych samych miejscach na każdej kondygnacji, jeżeli powalają na to istniejące warunki.
Należy zwrócić również uwagę, że przy rozmieszczaniu gaśnic i agregatów gaśniczych muszą być wzięte pod uwagę następujące warunki:
- odległość z każdego miejsca w obiekcie, do najbliższej gaśnicy lub agregatu gaśniczego nie powinna być większa niż 30 m,
- do gaśnicy lub agregatu gaśniczego powinien być zapewniony dostęp o szerokości co najmniej 1m.
Gaśnice i agregaty gaśnicze nie powinny być umieszczone w miejscach narażonych na działanie źródeł ciepła oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.
Wszelkie czynności związane z eksploatacją gaśnic i agregatów gaśniczych należy wykonywać w uprawnionych Autoryzowanych Zakładach Serwisowych.
W czasie eksploatacji należy wykonać:
- przeglądy gaśnic (rewizja zewnętrzna) – co 12 miesięcy
(nie rzadziej niż raz w roku).
- kontrole środka gaśniczego wraz z rewizją wewnętrzną – co 60 miesięcy (5 lat) – dla gaśnic proszkowych (jeżeli proszek jest sypki i nie zawiera grudek, a przesypywanie wykonano odpowiednio szybko w suchym pomieszczeniu, proszek może być stosowany do następnej kontroli).
Przy czynnościach konserwacyjnych należy zwrócić szczególną uwagę aby nie dopuścić do zawilgocenia proszku i maksymalnie skrócić czas kontaktu proszku z powietrzem. Jeżeli proszek uległ zawilgoceniu lub zbryleniu należy go bezwzględnie wymienić na nowy.
Wilgotność i czystość proszku ma decydujący wpływ na okres użytkowania.
- wymianę środka gaśniczego wraz z rewizją wewnętrzną – co ( 3 lata ) – dla gaśnic pianowych „ A.B.F. ”
Okres eksploatacji gaśnic ustala się na maksimum 20 lat.